Maximum 2 másodperced van. Ennél többet ugyanis ritkán várnak a látogatók egy weboldal betöltődésére, főleg mobilon. Elcsépelt közhely, de a “mai rohanó világunkban” tényleg állandóan rohanunk és mindent azonnal akarunk. Míg 10 éve még türelmesen várakoztunk a betárcsázós internet előtt, ma már bosszankodva zárjuk be az oldalt, ha nem elég gyors.
De miért is lett ennyire kulcsfontosságú tényező a sebesség? Vállalkozóként persze nem engedheted meg magadnak, hogy a lassúság miatt látogatókat veszíts, de nem ez az egyetlen szempont, ami miatt érdemes figyelned rá…
Látogatókat, akár potenciális megrendelőket veszítesz minden másodpercben, amíg a weboldalad nem tölt be. Az esetek nagy részében a felhasználók nem várnak túl sokáig, már kattintanak is tovább és nézik a következő jelöltet, keresik azt, aki hatékony megoldást nyújt pont az ő problémájukra, lehetőleg gyorsan.
Az utóbbi években számos algoritmus frissítés történt a Google-nál, és egyre inkább előtérbe került az oldalak sebessége. Hiszen számukra fontos, hogy a keresőben talált oldalak megfelelő felhasználói élményt nyújtsanak a netezőknek. Ezért van az, hogy a weboldal sebessége fontos tényező a keresőoptimalizálás szempontjából is.
Hiába készítesz szuper hasznos letölthető anyagokat és érdekes, tartalmas blogbejegyzéseket, ha a weboldalad lassúsága miatt ezek végül nem jutnak el azokhoz, akiknek szántad. Így minden idő, energia és pénz, amit a kommunikációdba, hirdetéseidbe fektetsz feleslegessé válhat.
Természetesen ez a szempont sem maradhatott ki a listából, hiszen a munkám során is igyekszem szem előtt tartani azokat az értékeket, amelyek a magánéletben fontosak. Ilyen a környezettudatosság is. Elsőre talán nem gondolnád, de a weboldal sebessége is hat a környezetünkre. Például ha az oldal tele van nagy fájl méretű képekkel és grafikákkal, túl sok dinamikus elemmel, lassabban fog betöltődni és mindaz több energiát fog igénybe venni. Tehát több erőforrást igényel, ahogy a feleslegesen bonyolított felhasználói útvonalak is.
Érdekel, hogy lehet környezetbarát egy weboldal? Olvasd el ezt a cikkem!
“Jó, de akkor mit lehet tenni?!” – most már beszéljünk a megoldásról is. 🙂
Az első számú teendő, hogy olyan tárhelyszolgáltatót válassz, aki biztosítani tudja a megfelelő sebességet. Illetve ha a környezetünkre is figyelnél, ajánlok néhány környezetbarát tárhelyet ebben a bejegyzésben!
Általánosságban elmondható, hogy érdemes a képeket, grafikai elemeket optimalizálni a feltöltés előtt. Ezt megteheted a legtöbb képszerkesztő program vagy más (akár online) szoftverek segítségével. Ilyen például a tiny png: https://tinypng.com/
Ahol csak lehet, használj szöveget a feliratozott képek helyett, ez ugyanis kevesebb energiát igényel a betöltéskor.
Hosszasan lehetne még sorolni a gyorsítással kapcsolatos tippeket és tanácsokat, a CSS és HTML kódolás részleteivel, a sablonok és a pluginok kiválasztásával, de azt gondolom vállalkozóként a legfelelősségteljesebb döntés az, ha ezekben személyre szabott segítséget kérsz.
Ha van már weboldalad, érdemes megnézned milyen eredményt ér el a Google gyorsasági tesztjén: https://pagespeed.web.dev/
Érdemes összekötnöd a Google Search Console-lal, értesítést is kapsz az esetleges problémákról, így a nem megfelelő sebességről is.
Javítanál az eredményen? Vagy szeretnéd egyből jól kezdeni? Vedd fel velem a kapcsolatot és segítek, hogy gyors, megbízható ugyanakkor környezetbarát weboldalad legyen!
Webdesignerként a célom, hogy a vállalkozások egy igényes és önazonos online megjelenéssel nagyobb ismertséget szerezzenek.
A faültetés az egyik legfontosabb és legkézzelfoghatóbb dolog, amit megtehe...
Egy 2019-es adat szerint összesen közel 2 milliárd weboldal létezik a világ...
Egy környezettudatos webdesigner célja, hogy olyan módszereket keressen és a...