Környezetbarát weboldal példák a gyakorlatban


Környezetbarát weboldal példák a gyakorlatban

Az előző bejegyzésben arról írtam, hogy webdesignerként mit tehetünk azért, hogy a weboldal a lehető legkevésbé károsítsa a környezetünket, vagyis lehetőség szerint karbonsemleges legyen (ezt itt tudod elolvasni). Sok pozitív visszajelzés érkezett rá, viszont azt is látom, hogy ez még mindig kicsit megfoghatatlannak tűnik, főleg azoknak, akik nem mozognak otthonosan az online világban. 

Ezért ebben a cikkben kicsit gyakorlatiasabb nézőpontból közelítem meg a témát és megmutatok néhány olyan weboldalt, aminek készítésekor fontos szempont volt a karbonsemlegesség! 

Ebben a cikkben most külföldi példákat fogok mutatni, de itthon is kezd nagyobb figyelmet kapni a környezettudatosság, ezért biztos vagyok benne, hogy hamarosan készíthetek egy magyar weboldalakról szóló bejegyzést is.

Mit választ egy környezetbarát energia vállalat?

A Good Energy egy energiaszolgáltató vállalat Angliában. Több, mint 20 éve (az országban elsőként) biztosítanak elektromos áramot 100%-ban megújuló forrásból. 

Épp ezért számukra kiemelten fontos a karbonsemlegesség kérdése a weboldal esetében is.

Sajnos ez nem magától értetődő, bőven találni olyan környezetvédelemmel, klímavédelemmel foglalkozó szervezeteket, melyek weboldalai elbuknának az ilyen teszteken. Ez persze a felhasználók számára nem igazán egyértelmű, de azt ők is tapasztalhatják, hogy a használatuk nem elég gördülékeny. Alapvetően viszont a legnagyobb baj ezzel a “mindset”. Hiszen egy nagyobb szervezetként, vállalatként hogy várhatjuk el a vevőinktől, ügyfeleinktől hogy tudatosak legyenek és figyeljenek a környezetünkre, ha mi magunk nem tesszük meg a szükséges lépéseket…?

Na, de vissza a Good Energy weboldalához, hiszen ez a bejegyzés a jó példákról szól! 🙂 

Első ránézésre megállapítható, hogy egy színes, letisztult oldalról van szó, ami ráadásul teljes mértékben megújuló energiaforrások által működik, köszönhetően a zöld tárhelyszolgáltatónak.

Nem használ sok színt, változatos grafikai elemeket és különleges betűtípusokat, az összhatás mégis egy elegáns, a témához illően komoly megjelenés. Ez ugyan nem látszik kívülről, de a képek megfelelő méretűek, optimalizáltak. A szöveges tartalmakat is a letisztultság jellemzi, nincsenek felesleges töltelék mondatok, csak a lényeg. A fejlesztés során fontos szempont volt, hogy a felhasználó a lehető legegyszerűbben jusson el A pontból B-be, hisz ha gyorsan, könnyedén találja meg amit keres, az jó neki, jó a vállalatnak és jó a környezetnek is.

Váltsunk sötétre!

Az Aliter Network egy innovatív, környezettudatos IT cég, akik szeretnék felszámolni az energia pazarlást. Épp ezért a weboldaluk design frissítésénél is kiemelten fontos volt számukra a karbonsemlegesség.

Ami az ő oldalukon és tulajdonképpen a legtöbb környezettudatos oldal esetében is szembetűnő, hogy nincsenek izgő-mozgó elemek, beúszó grafikák. Ezekkel egyébként is érdemes óvatosan bánni, ha a környezetre is figyelünk, akkor pedig egyértelműen a letisztult megjelenés a nyerő.

Épp úgy, ahogy a sötétebb árnyalatokat használó arculat is. Sokkal több energiát igényel ugyanis, ha világos vagy fehér hátterű oldalakat kell a képernyőnek megjelenítenie. Ezért az Aliter energiatakarékos megoldásként sötét szürke hátteret választott, ami komolyságot és eleganciát sugall.

Ahhoz pedig, hogy az érdeklődők minél könnyebben (kevesebb kattintással, oldal betöltéssel) rátaláljanak arra, amit keresnek, egy átlátható és felhasználóbarát termékkatalógust készítettek, amiben a különböző szűrési lehetőségek által mindenki megtalálja a számára megfelelő terméket.

Hogy mutasd meg a terméked fotók nélkül?

A Riverford Organic Farmers azt tűzte ki célul, hogy organikus, “házi” körülmények között termesztett zöldségeket szállít a farmokról egyenesen az angol konyhákba. A weboldaluk is ezt a természetes egyszerűséget közvetíti, ami az előző oldalakhoz hasonlóan nélkülözi a feltűnő, dinamikus vizuális elemeket.

Nagy felbontású, professzionális fotók helyett pedig kedves, akvarell festmény jellegű grafikákon köszönnek vissza a zöldségek. Ezenkívül még egy dolgot észrevehetünk, amiről az előző bejegyzésben is szó esett: az oldalra beépített videó nem indul el automatikusan (gyakran akár véletlenül vagy feleslegesen), így nem fogyaszt a kelleténél több energiát.

Mi a helyzet a Te weboldaladdal?

Szóval nem is olyan elvont dolog ez a karbonsemleges webdesign, ugye? 🙂 Már akár apró változtatásokkal, optimalizálásokkal is sokat tehetünk a karbonsemlegességért. Nem kell egyből 100%-osan, tökéletesen csinálni, csak lépésről lépésre! Megtennéd az első lépést? Írj nekem és segítek!

Forrás: wholegraindigital | wholegraindigital


Kövess engem instagramon is!